ERÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Akredite Oldu

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından akredite edildi.

Rektörlük Toplantı Salonu’nda düzenlenen akreditasyon belge törenine; Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Doğan, Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) Başkanı Prof. Dr. Ayla Bayık Temel, Hemşirelik Eğitim Programları Akreditasyon Kurul Başkanı Prof. Dr. Gülseren Kocaman, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sultan Taşçı, Sağlık Bilimleri Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Meral Bayat, ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhemşiresi Aysel Uğur’un yanı sıra çok sayıda akademisyen katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Meral Bayat, akredite faaliyetlerinde katkıda bulunanlara teşekkür ederek, amaçlarının hizmet kalitesini yükseltmek olduğunu ve daha iyi eğitilmiş, nitelikli hemşireler yetiştirerek toplumun sağlığına katkıda bulunacaklarını söyledi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sultan Taşçı ise akredite süreci hakkında bilgiler vererek, 2014 yılında gerçekleştirdikleri akredite başvurularının iyi sonuçlanması ve ardından akredite edilmekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Üniversite Olarak Akreditasyonu Çok Önemsiyoruz

Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven de, üniversite olarak akreditasyonu çok önemsediklerini, bütün birimlerin akreditasyonu için büyük gayret sarf ettiklerini söyledi.

Rektör Güven, “Biz akreditasyonu üniversite olarak çok önemsiyoruz. Tıp Fakültesi üniversitemizin eğitim alanında ilk akredite olan fakültesiydi. Daha sonra Mühendislik Fakültesi’nin bazı birimleri, Eczacılık Fakültesi ve Hemşirelik bölümümüz akredite oldu. Gönül ister ki, bu akreditasyon sürecine bütün birimlerimizin dahil olmasıdır. Ama Türkiye’de bazı alanlarda yapılanmış bir akreditasyon süreci yok. Sadece eğitim birimlerinin değil, hizmet birimlerinin, bilimsel araştırma birimlerinin de akreditasyonunu önemsiyoruz. Bu anlamda üniversitemizde başta hastanemizin bazı birimleri uluslararası akredite olmuştur. Birçok birimimizin akredite alması için gayret gösteriyoruz.

Akreditasyonlar, birimlerimizin düzenli hale gelmesini, toparlanmasını, belirli bir kurumsal yapıya kavuşmasını, çalışanların farkındalığının artmasına büyük bir katkı sağlıyor. Bu süreçte emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Akreditasyon Hizmetteki Kaliteyi Artırıyor Hemşirelik Eğitim Programları Akreditasyon Kurul Başkanı Prof. Dr. Gülseren Kocaman, hemşirelik hizmetinin önemine değinerek, “Hemşirelik okullarının toplumda, hastalara güvenli ve kaliteli bakım verecek mezunlar yetiştirme gibi sorunlulukları var. Eğer bu hizmeti tam anlamıyla sağlayamazsak toplum zarar görür.

Bu yüzden toplumun korunması ve sağlığının güvence altına alınması büyük bir hizmet. Akreditasyon bu konuda kaliteyi artırma adına büyük önem arz ediyor” dedi. Akreditasyon Devam Eden Bir Süreçtir Törenin son konuşmasını Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) Başkanı Prof. Dr. Ayla Bayık Temel yaptı.

Erciyes Üniversitesi’nin her anlamda akreditasyon belgesini hak ettiğini söyleyen Prof. Dr. Temel, “Akreditasyon belgesiyle ERÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümümüzün lisans eğitim programı politikalarının ve uygulamaların kalitesi, yetkinliği tescil edilmiştir. Kurumda profesyonel hemşirelik eğitiminin standartlarının karşılandığı belgelenmiştir.

Kurum yeterliliğini kanıtlamıştır. Akreditasyon devam eden bir süreçtir. Akredite olmak mükemmel olmak için bir değişimdir. Ancak bu kolay bir süreç değildir. Akreditasyon aslında hemşirelik eğitim programının belirli standartlar çerçevesinde uzman eğilimli bir değerlendirme yaklaşımıdır.

HEPDAK yönetim kurulumuz adına herkese teşekkür eder, sürdürülebilirlik çalışmalarınızda başarılar dilerim“ şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) Başkanı Prof. Dr. Ayla Bayık Temel, Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven’e “Akreditasyon Belgesi”ni takdim etti. Akreditasyon Belgesi töreni fotoğraf çekimiyle son buldu.